Site içi arama

Tüplü Dalış Kuralları

Anasayfa » Tüplü Dalış Kuralları
share on facebook  tweet  share on google  print  

Tüplü Dalış Kuralları

 TÜPLÜ DALIŞTA ALTIN KURALLAR

  Yanlız dalınmaz çünkü aşağıda herşeyden uzaktasınızdır. Her hangi bir
ekipman arızası, kramp, çaparize düşme, derinlik sarhoşluğu gibi beklenmedik durumları tek başınıza bertaraf edemezsiniz. İki dalış arkadaşı (BUDDY) bir birinden sonuna kadar sorumludur. Suya girmeden öncesinden sudan tekneye dönünceye kadar bu ikili, et ve tırnak olmalıdır.Eğer iki arkadaş kıyı dalışı yapıyorsa mutlaka karada da bir gözlemci olmasında da büyük yarar vardır
.
SİZE EĞİTİMİNİZİN İZİN VERDİĞİ DERİNLİĞİ AŞMAYIN

Bir yıldız dalıcılar için derinlik sınırı 18m dir. Tüm sportif dalıcılar için derinlik sınırı ise eğitim düzeyi ayırmaksızın 30 m.dir 

Dekomprasyon belli derinlikte izin verilen sürenin aşılması neticesinde yüzeye çıkarken bekleme yapılmasının gerektiği haldir. Sportif dalışlar dekomprasyonsuz izin verilen dip zamanlarına göre yapılmalıdır. Dalışlarda emniyet açısından çıkışta 3m de 3-5 dk. emniyet duraklaması yapılmasında fayda vardır. Özellikle 30m nin altına yapılan dalışlarda sıfır dip zamanı aşılmamış olsa bile 3m de 5 dk emniyet duraklaması zorunludur

  ASLA NEFESİNİZİ TUTMAYIN

Sualtındaönemli kurallardan biride nefes tutmamaktır. Devamlı yavaş ve derin nefes alın.Düzenli nefes alarak kendimizi sualtındaki basınç değişimlerine karşı korumuş oluruz. Bunu uygularken çıkış hızının 10m / dk. aşmaması gerektiği de akılda tutulmalıdır. En küçük hava kabarcığınından daha yavaş çıkış yapın.

ALKOLLÜ DALMAYIN

Alkol almışken hatta bir gece öncesinden alkol kullandıysanız dalmayın bu derinlik sarhoşluğu riskini arttırdığı gibi dekomrasyon hastalığı riskini de arttıracaktır.

YO-YO DALIŞI YAPMAYIN

Belli bir derinliğe ulaştıktan sonra yükseldiyseniz tekrar dalarak ve yükselerek dalış yapmayın. Bu dekomprasyon hastalığı riskini arttırır. Bunun için dalış öncesi planlamanın iyi yapılarak inilecek max. derinliğin kararlaştırılması ve bu derinliğe inilip çıkışa başladıktan sonra yavaş yavaş yükselerek bir daha derine inilmemesi gereklidir.

DALIŞ GRUPTAKİ TECRÜBESİ EN AZ DALGICA GÖRE PLANLANIR

Dalış planlaması yapılırken gruptaki en zayıf dalgıç göz önünde bulundurularak derinlik ve zaman planlaması yapılmalıdır.TÜPÜNÜZDE Kİ HAVAYI SÜREKLİ KONTROL EDİN.

Özellikle derin dalışlarda tüpünüzdeki havayı sık sık kontrol edin. Hava miktarı 100 bar sınırında iken dönüşe başlamış olmalı ve min. 50 bar ile emniyet duraklamasında olmalısınız.

ZARAR VERMEKTEN KAÇIN

SCUBA dalışlarında dikkat edilmesi gereken bir konu da sualtı canlılarına zarar vermemektir. Bir çoğu oldukça hasas ve kırılgan yapıda (tüplükurt, mercanlar, vs.) olan sualtı canlılarını elle tutmaya çalışmak, suyun dışına çıkartmak yapmamanız gereken davranışların başında gelir. Ayrıca boş da olsa sualtından kabuk dahi kesinlikle çıkartılmaz. Ayrıca bazı deniz canlıların kesici ya da delici özelliklerinin de olduğunun unutulmaması gerekir.

   

EN İYİ DALICI SUDAN MUTLU VE SAĞLIKLI ÇIKAN DALICIDIR!

                              BADİM